Kierownik Zespołu Andrzej Horbik

Andrzej Horbik – magister sztuki, absolwent Akademii Muzycznej im.Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. W młodości śpiewał w chórze chłopięcym i grał w orkiestrze dętejna klarnecie. W latach 70-tych był nauczycielem muzyki w Zbiorczej Szkole Podstawowej w Pobiedziskach.


W 1974 roku został dyrygentem Harcersko-Pożarniczej Orkiestry Dętej w Pobiedziskach. Po czterech latach pracy orkiestra wyrosła na reprezentacyjną województwa poznańskiego, a na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Polski Centralnej w Łodzi zdobyła 3 miejsce.


W 1976 roku nawiązał współpracę z Zakładowym Domem Kultury w Pomarzanowicach.
W 1978 roku został kierownikiem ZDK PGR Pomarzanowice, gdzie rozwijał działalność kulturalną. Zespoły działające w ZDK odnosiły liczne sukcesy artystyczne, największe zaś Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty”. W 1985 roku w konkursie wojewódzkim “Klubowy Laur “ na najlepszą placówkę k-o Dom Kultury w Pomarzanowicach zdobył 1 miejsce.


W latach osiemdziesiątych zainteresował się dawnymi instrumentami ludowymi. Zgromadził kolekcję i równocześnie opanował grę na dudach,koźle ślubnym i koźle weselnym wprowadzając instrumenty te do kapeli . Od 1992r. jest pracownikiem Ośrodka Kultury w Pobiedziskach.


Andrzej Horbik od 30 lat kieruje Zespołem Pieśni i Tańca “Wiwaty” i prezentował folklor naszego kraju w 27 krajach podczas 67 podróży artystycznych. Dał ponad tysiąc koncertów w Polsce i zagranicą. Kierowany przez niego zespół jest laureatem wielu konkursów i przegladów.
Opracował wspólnie z bratem Stanisławem i nagrał z zespołem płytę CD Pastorałki i kolędy.


W 2001 roku odznaczony został przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.
Za” kultywowanie folkloru na scenach Europy i świata” Zespół otrzymał w roku 2005 Certyfikat w konkursie Jakości Usług “Najlepsze w Polsce - The best in Poland”.
Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 3 lipca 2006r. Zespołowi”Wiwaty” przyznano Odznakę Honorową “Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.


Z okazji Jubileuszu 35- lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca “Wiwaty”
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski w uznaniu zasług dla kultury polskiej przyznał zespołowi Nagrodę Specjalną, a kierownikowi Andrzejowi Horbikowi Odznakę Honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

projekt i realizacja: IDcom.pl